Felmérést végző intézet vezetője: mégsem vezet a Tisza Párt

Gulyás Mártonéknál magyarázkodott a 21 Kutatóközpont igazgatója.

Propagandatermék, közvéleményformáló-kutatás, projektvezetőből lett fontos ember – összetett folyamatok és előre egyeztetett befolyásolási kísérletek állhatnak amögött, hogy a 21 Kutatóközpont szerint épp akkor ért 50 százalék fölé a Tisza Párt, amikor Magyar Péter kétharmados győzelemről álmodott. A háttérben kulcsszerepe lehet Seprenyi Anitának.
Magyar Péter Szegeden álmodott egy nagyot, ami két nappal később „valósággá” vált: ha valaki azt hinné, ilyen egyszerű a politikuslét Magyarországon, hatalmasat téved. A Tisza Párt elnöke a keddi kampányrendezvényén arról kezdett el beszélni, hogy a jövő évi választáson a kétharmados győzelem a célja, csütörtökön pedig a 21 Kutatóközpont közölte, a részvételüket biztosra mondók körében 51–37-re (!) vezet a Tisza a Fidesz előtt. Hogy miért pont ez az intézet tette közzé az eddigi legszélsőségesebb adatsort? Minimum három okot felsorolhatunk.
A szervezet igazgatója Róna Dániel, aki korábban tanácsokat osztogatott a Párbeszédnek, a Momentumnak, Botka Lászlónak és Karácsony Gergelynek is, ráadásul megfordult a Mediánnál, amely a 21 Kutatóközpont után néhány nappal rendre hasonlóan „vad” elemzéseket tesz közzé.
Róna Dániel volt az, aki 2024 októberében először állította azt, hogy a Tisza népszerűbb a Fidesznél, majd nem sokkal később a Partizánban már hosszasan magyarázkodott arról, miért is nem teljesen valós ez a következtetés.
Deák Dániel, a XXI. Század Kutatóintézet vezető elemzője a legfrissebb adatsort látva rámutatott:
Magyar Péter már többször is napokkal korábban közölte a kutatóintézetek várható felmérési adatait, az elemző információi szerint ezt nehezményezték is a vezetőik, hiszen így mindenki számára egyértelművé vált, hogy Magyar Péter rendeli meg a manipulatív számsorokat.
Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója azt nyilatkozta az ATV-nek, hogy Magyar Péter szegedi kétharmados kijelentése kommunikációs fogás, amolyan propagandatermék.
Ezt is ajánljuk a témában
Gulyás Mártonéknál magyarázkodott a 21 Kutatóközpont igazgatója.
De nem szabad megfeledkezni a lenti képen Magyar Péterrel és a Tisza Párt vezető tagjai közé tartozó, majd hamar lecserélt Farkas Dezsővel pózoló Seprenyi Anitáról sem, aki az elnök állítása szerint kulcsfontosságú szereplője volt az országjárásának.
Nos, a CEU-n tanult Seprenyi Anitáról a Magyar Nemzet is megírta, hogy korábban a 21 Kutatóközpont munkatársa, projektvezetője volt, mielőtt Magyar Péter asszisztenseként folytatta volna pályafutását. Éppen ezért aligha véletlen, hogy a legszélsőségesebb eredményeket ez a központ teszi közzé, sőt, Magyar Péterrel előfordult már, hogy akkor beszélt az adatokról, amikor azok még nyilvánosságra sem kerültek.
Nehéz elképzelni olyan forgatókönyvet, amelyben nincs közvetlen kapcsolat és közös munka Magyar Péter egyik legfontosabb embere és annak korábbi munkahelye között, amely éppen a Tisza-vezérnek hízelgő eredményeket tesz közzé, rendszeresen elsőként.
Róna Dániel vezetésével a 21 Kutatóközpont egyébként középpontjában állhat a baloldali közvélemény-kutatók manipulációs kerekasztalának, amelynek a Magyar Nemzet szerint tagja a Medián, a Publicus, a Republikon Intézet, a Závecz Research és az Idea Intézet is.
A lap úgy tudja, ezek a cégek, hasonlóan a 2022-es választásokat megelőző időszakhoz, ismét összehangoltan, koordinálva dolgoznak.
Lényegében ennek a politikai menetrenden alapuló ütemezett összjátéknak tudható be, hogy a szóban forgó intézetek egymáshoz igazított „méréseikkel” a Tisza Párt vezetését mutatják ki.
A cikk szerint Róna maga is arról beszélt hogy a 2022-es választások előtt létezett egy kutatói tanács nevű fórum, amit az ellenzéki kampányközpont hozott létre.
„A központi kampánycsapat hívott közvélemény-kutatókat, hogy átbeszéljék a helyzetet” – idézte fel Róna, aki maga is részt vett az egyeztetéseken. Elmondta azt is, hogy nem voltak megfelelő minőségűek azok a kutatások, amelyek szoros versenyt mutattak a Fidesz és a baloldal között. A Magyar Nemzet állítása alapján
Hann Endre, a Medián vezetője szintén beszélt a közvélemény-manipulációról és a hamis felmérésekről. Elmondta, hogy voltak olyan kutatások, amelyek kimondottan a közvélemény befolyásolására készültek.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója találóan úgy fogalmazott: Róna Dániel a közvélemény-kutatás helyett bevezette a közvéleményformáló-kutatás fogalmát.
Ezt is ajánljuk a témában
Főszerepben a Medián, a 21 Kutatóközpont, a Publicus, a Republikon Intézet, a Závecz Research és az Idea Intézet.
Nyitókép: Magyar Péter Facebook-oldala
Ezt is ajánljuk a témában
Itt ugyanis nem pusztán egy elgurult gyógyszerű, testidegen rendszerhibáról van szó, akinek a távozása egyszeriben mindent megoldana. Ungváry Zsolt írása.